Przejdź do głównej zawartości

"Kto czyta, żyje podwójnie"

Dowiedziałam się właśnie o kampanii Zaczytani, która ma na celu tworzenie bibliotek na oddziałach dziecięcych szpitali, w hospicjach i domach dziecka. Książki mają być i do czytania i do zabrania ze sobą. Więcej o projekcie, jak również adresy, pod które można wysłać swój "wkład" można znaleźć na TEJ STRONIE.

Lubię czytać. Bardzo. Uwielbiam trafiać na lektury, które pochłaniają i poruszają. Tak, płaczę czasem, podobnie jak na wzruszających filmach, śmieję się głośno też. 
Uczę się nieczytania na siłę pozycji, które idą mi jak po grudzie, okazują się nietrafione, dziwne, niezrozumiałe, ponure. Choćby to były bestsellery, obsypane nagrodami, paszportami, Bóg wie czym. Nie mam ynteligenckich ambicji ;-) Drugiego i trzeciego dna oraz sensów tajemnych nie mam ochoty poszukiwać. Do biblioteki chodzę z Anią, więc mam czas tylko na pobieżne przekartkowanie, a czasem dopiero w domu okazuje się, że nie warto było pożyczać i wnosić na III piętro...

Uwielbiam zapach nowych książek w księgarni. Możliwość ich niepohamowanego kupowania uważam za synonim  luksusu, zwłaszcza, jeśli idzie w parze z przestrzenią do przechowywania :-) Ale kupić, pochłonąć w jeden wieczór czy dwa, w zależności od grubości i wcisnąć na zatłoczony regał... Nie idzie mi to w parze z rozsądkiem, oszczędnością i potrzebą przestrzeni. I tak kilkanaście na rok przybywa. Ach, na co mi było wnosić w posagu zakurzoną kolekcję "Lalek" "Faraonów" i innych "Chłopów" w "Pustyni i w puszczy"...Ł mówi, że znosić do piwnicy to profanacja.
W bibliotece dłużej się czeka, ale nowości też są regularnie :-) A cierpliwość jest cnotą wszak :-)

książka / Shutterstock

Komentarze

Tytułowy cytat stanowi motto biblioteki w mojej pracy. Ja osobiście od 11 lat zajmuję się promocją głośnego czytania dzieciom w kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Polecam Uniwersytet Mądrego Wychowania, gdzie bywam moderatorką: http://www.iumw.pl/kursy/articles/kursy.html

Popularne posty z tego bloga

Matka w sieci

Serce boli, ale to ja...
Może nie tak do granic zdrowego rozsądku, przecież tylko (?!) facebook i chustoforum, kilka ulubionych blogów, żadnych przecież pinterestów, instagramów i innych życiowych porównywarek, o których zabawnie, ale trafnie napisała Dagmara, kończąc takim oto zdaniem:
Kiedy nie gapisz się w ekran, właśnie wtedy NIC Cię nie omija.
A ja się tak często gapię... Wplątałam się jak w niewidzialną pajęczynę w to moje okienko na świat, moje kontakty towarzyskie. Moją drogę ucieczki do świata dorosłych ...Narzędzie do załatwiania różnych spraw, od zakupów po wnioski urzędowe.
Bo karmienie jest nudne i trwa długo. Kto karmił, ten wie. Wczoraj przeczytałam całą książkę z Igim u piersi.
Bo zabaw z dziećmi też można mieć dość. Nigdy nie miałam do tego serca...
Bo czas dla siebie też jest ważny, dla równowagi. Może za dużo go sobie przydzielam?
Jak w tym znaleźć złoty środek, nie przesadzić ani w jedną ani drugą stronę? Być obecną na 100%,  nie 24h, bo tak się nie da, ale proporcjon…

Wyzwanie Minimalistki - tydzień drugi

18-24 stycznia 2015

Dzień 8 Gotuję nową potrawę

Żeby nie było tak monotonnie w kuchni :-) Wertujemy książkę Pascala i Okrasy, wybór pada na eskalopki indycze w papilotkach. Polecam :-)
ORYGINALNY PRZEPIS

Ps. Wersja dla mnie z bulionem zamiast śmietany była dużo gorsza :( indyk był twardy i smakował jak wygotowane mięso z rosołu. Ziemniaki bez zapieczonego sera to też nie to :-)

Dzień 9 Tworzę listę marzeń...

...ale w głowie, nie mam ochoty ich spisywać. Różne są, od banalnych i aktualnych pod tytułem masaż i przespana noc, po takie z gatunku, których spełnienia nie oczekuję, bo to są takie marzenia do pomarzenia :-)
Jakoś nie widzę związku tego zadania z minimalizmem czy prostym życiem...

Dzień 10 Opuszczam swoją strefę komfortu

Wybieram się z dziećmi na spotkanie "klubu mam".
Czy było warto... Nie wiem. Zrobiłam coś innego, coś nawet wbrew sobie. Co dało mi to wyjście, poza zmęczeniem i ubytkiem 20 zł w portfelu? Merytorycznie nic, jak napisałam na drugim bogu. Nikogo nie pozna…

Desery dla mamy karmiącej skazańca białkowego :-)

Pomyślałam, że przygotuję sobie taką linkownię do sprawdzonych przy Ani przepisów, bo skaza lubi się w rodzinie powtarzać... Poza tym to bardzo smaczne przekąski, a tych nigdy za wiele, prawda? Może komuś się przyda.
Ps. Zauważyłam, że blog ostatnio zrobił się mocno kulinarny ;-)Uniwersalne muffinki

"Biszkopt" na bardziej wykwintne ciasto lub tort

Rozpustny tort czekoladowy, jeśli nie będzie uczulało kakao

Genialny murzynek karobowy

Bajaderki karobowe

Piszinger karobowy

Drożdżówka - raczej nie zawiedzie, bo pulchność zapewniają drożdże, nie jajka

Piernik

Przepisy z Pysznej diety nigdy mnie nie rozczarowały. Są proste, nie wymagają wyszukanych składników, jak czasem na innych blogach wegańskich.

Kruche ciasteczka lub ciasto, ewentualnie krucho-drożdżowe z owocami. Przepisy generalnie łatwo modyfikować, pomijając jajko i nabiał. Masło można zastąpić margaryną z każdego dyskontu (nie może zawierać masła lub serwatki), tudzież olejem - najzdrowiej.
Często robięTO 

Kremówka: ciasto francu…