Przejdź do głównej zawartości

Adwentowy przybornik duchowy


-Dziękuję za twoją uważność!

Tym górnolotnym zwrotem odezwała się dziś do mnie Ania, dziękując za coś przy wycinaniu pierniczków :-) Prawdopodobnie miała na myśli uważność w sensie zwrócenia uwagi na jej figurki, bo trzylatki nie używają słów aż tak poważnych i bogatych w treść w zwykłej rozmowie z mamą. Tak sądzę, nie znam zbyt wielu trzylatków :-) Musiała zasłyszeć albo sobie utworzyła sama.

Uważność.

Dobre hasło na rozpoczynający się czas. Rok temu zabrakło mi Adwentu, umknął mi... Noworodek przy piersi oraz proces adaptacji do nowego trybu dnia i nocy sprawił, że na niewiele ponad miałam siły. Obiecałam sobie, że "za rok nie odpuszczę" :-) I faktycznie- pięknie zaczęliśmy nowy okres liturgiczny. Jest i kalendarz do odliczania zrozumiały dla przedszkolaka, jest wieniec, jest ciasto poczynione na dojrzewajacy kilka tygodni piernik staropolski (lub inaczej piernik panny na wydaniu rekomendowany przez Małgorzatę Musierowicz :-) Pięknie dziś u nas pachniało czekoladą, korzennymi przyprawami i niedzielnym rosołem na zupę czosnkowo-cebulową, bo wszyscy jestesmy zawirusowani... Obiad był bardziej odświętny i czuję przypływ dobrej adwentowej energii. Nie wiem, czy starczy sił na roraty poranne, może czasem na wieczorne bardziej, te dla dzieci, jeśli zdrowie pozwoli. Zobaczymy.

Tymczasem plan minimum.

Stąd przybornik duchowy. Nie wiedziałam jak to nazwać :-) Adwentowy zestaw pomocy naukowych :-)

Zaczynamy odsłuchiwać rekolekcje codzienne #jeszcze5minutek z o. Szustakiem i niedzielne "Ćwiczenia dla ambitnych" z ks. Kaczkowskim.

Myślę, że mogę polecić, choć oczywiście to zależy od gustu, kogo lubi się słuchać.

"Notes adwentowy dla kobiet". Do pobrania i wydrukowania, co tydzień na stronie Serce Kobiety.

I moja urocza pani Małgosia ze swoją adwentowo-bożonarodzeniową gawędą. Tak po babsku.


Przekartkowałam i spomiędzy stron wypadł papierowy aniołek, którego kleiłam w ciąży z Anią, na przedświątecznym spotkaniu z mamą mojego męża i żoną jego brata. W trzy kobietki robiłyśmy ozdoby na choinkę. Z czwórką dzieci, o które rodzina powiększyła się od tamtej chwili już nie da się powtórzyć tak subtelnych robótek, ale może ptaszki z malutkich skarpetek tym razem? Nazbierało się tego asortymentu przez ostatnie cztery lata :-) Handmejdowe upominki i zakwas na barszcz - to w kolejnych tygodniach. W międzyczasie porządki. Kurowanie z przeziębień. Miłe lektury. Mam nadzieję, że to będzie bardzo dobry czas. Pełen uważności.


Komentarze

Pięknie :) Może troszkę skopiuję Twój plan. Podoba mi się. Dzieci uważnie słuchają, a potem używają bez skrępowania słów, które nam wydają się zbyt górnolotne i trochę się ich w codziennych relacjach wstydzimy. Świadomie czy nieświadomie - bardziej to pierwsze, o ile dobrze pamiętam u starszaków. Nieświadomie też, ale w tym sensie, że nie mają świadomości ich górnolotności. I słusznie, no bo czy uważne przyjrzenie się pierniczkom dziecka nie jest wyrazem uważności przez duże "U"? :) Dobrego Adwentu!

Popularne posty z tego bloga

Matka w sieci

Serce boli, ale to ja...
Może nie tak do granic zdrowego rozsądku, przecież tylko (?!) facebook i chustoforum, kilka ulubionych blogów, żadnych przecież pinterestów, instagramów i innych życiowych porównywarek, o których zabawnie, ale trafnie napisała Dagmara, kończąc takim oto zdaniem:
Kiedy nie gapisz się w ekran, właśnie wtedy NIC Cię nie omija.
A ja się tak często gapię... Wplątałam się jak w niewidzialną pajęczynę w to moje okienko na świat, moje kontakty towarzyskie. Moją drogę ucieczki do świata dorosłych ...Narzędzie do załatwiania różnych spraw, od zakupów po wnioski urzędowe.
Bo karmienie jest nudne i trwa długo. Kto karmił, ten wie. Wczoraj przeczytałam całą książkę z Igim u piersi.
Bo zabaw z dziećmi też można mieć dość. Nigdy nie miałam do tego serca...
Bo czas dla siebie też jest ważny, dla równowagi. Może za dużo go sobie przydzielam?
Jak w tym znaleźć złoty środek, nie przesadzić ani w jedną ani drugą stronę? Być obecną na 100%,  nie 24h, bo tak się nie da, ale proporcjon…

Wyzwanie Minimalistki - tydzień drugi

18-24 stycznia 2015

Dzień 8 Gotuję nową potrawę

Żeby nie było tak monotonnie w kuchni :-) Wertujemy książkę Pascala i Okrasy, wybór pada na eskalopki indycze w papilotkach. Polecam :-)
ORYGINALNY PRZEPIS

Ps. Wersja dla mnie z bulionem zamiast śmietany była dużo gorsza :( indyk był twardy i smakował jak wygotowane mięso z rosołu. Ziemniaki bez zapieczonego sera to też nie to :-)

Dzień 9 Tworzę listę marzeń...

...ale w głowie, nie mam ochoty ich spisywać. Różne są, od banalnych i aktualnych pod tytułem masaż i przespana noc, po takie z gatunku, których spełnienia nie oczekuję, bo to są takie marzenia do pomarzenia :-)
Jakoś nie widzę związku tego zadania z minimalizmem czy prostym życiem...

Dzień 10 Opuszczam swoją strefę komfortu

Wybieram się z dziećmi na spotkanie "klubu mam".
Czy było warto... Nie wiem. Zrobiłam coś innego, coś nawet wbrew sobie. Co dało mi to wyjście, poza zmęczeniem i ubytkiem 20 zł w portfelu? Merytorycznie nic, jak napisałam na drugim bogu. Nikogo nie pozna…

Desery dla mamy karmiącej skazańca białkowego :-)

Pomyślałam, że przygotuję sobie taką linkownię do sprawdzonych przy Ani przepisów, bo skaza lubi się w rodzinie powtarzać... Poza tym to bardzo smaczne przekąski, a tych nigdy za wiele, prawda? Może komuś się przyda.
Ps. Zauważyłam, że blog ostatnio zrobił się mocno kulinarny ;-)Uniwersalne muffinki

"Biszkopt" na bardziej wykwintne ciasto lub tort

Rozpustny tort czekoladowy, jeśli nie będzie uczulało kakao

Genialny murzynek karobowy

Bajaderki karobowe

Piszinger karobowy

Drożdżówka - raczej nie zawiedzie, bo pulchność zapewniają drożdże, nie jajka

Piernik

Przepisy z Pysznej diety nigdy mnie nie rozczarowały. Są proste, nie wymagają wyszukanych składników, jak czasem na innych blogach wegańskich.

Kruche ciasteczka lub ciasto, ewentualnie krucho-drożdżowe z owocami. Przepisy generalnie łatwo modyfikować, pomijając jajko i nabiał. Masło można zastąpić margaryną z każdego dyskontu (nie może zawierać masła lub serwatki), tudzież olejem - najzdrowiej.
Często robięTO 

Kremówka: ciasto francu…