Przejdź do głównej zawartości

Pohyggujemy trochę?


Podobno hyggują wszyscy, którzy akurat z hygge się nie śmieją. A ja mam problem, bo idea jest mi szalenie bliska. Ale nie mam zielonego pojęcia, jak spolszczyć ten termin... Zazdroszczę Duńczykom, że mają słowo - klucz, którym mogą tyle wyrazić i które zawiera ich skondensowaną receptę na szczęście. Chociaż ich język "dla cudzoziemca brzmi tak, jakby ktoś mówił po niemiecku z gorącym ziemniakiem w ustach". Inni porównują duński z kaszlem chorej foki, czego nie jestem w stanie zweryfikować :-) Jako żywo z fokami (i to przeziębionymi) niewiele mamy w Polsce do czynienia. Ale skoro tak twierdzi Meik Viking, dyrektor instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze :-) I autor książki, którą ostatnio w końcu przeczytałam, bo pojawiła się w bibliotece.


Przyznaję, że miałam na nią chrapkę w zeszłym roku, gdyż jest bardziej treściwa od pozycji, którą ostatecznie wybrałam, ale małe literki i format przegrały ostatecznie z pięknymi zdjęciami ;-) Ostatnio natomiast natknęłam się w Empiku na Hygge po polsku Izy Wojnowskiej i też mi serce zmiękło, ale portfel nie chciał :-)

 
"Największa tajemnica hygge tkwi w tym, że ono wydarza się poza nami i nie można go zaplanować. Trwa jedną chwilę albo cały dzień – ale przychodzi i odchodzi, kiedy chce." 
(I. Wojnowska)


 I nie są do tego potrzebne świeczki, kominek i wełniane skarpety, bynajmniej :-)

Ostatnio poczułam się bardzo błogo i na właściwym miejscu w swojej zabałaganionej kuchni. Był wieczór, pogoda paskudna, nie mogliśmy wyjść, reszta mieszkania niedostępna z powodu malowania, podłoga usiana zabawkami, okruchami, ubraniami i poszatkowanym przez dzieci kartonem po rozpakowanej szafce, one same jeszcze od rana biegały w piżamach. Bro dopadł kilkanaście opakować chusteczek higienicznych i w skupieniu wyciągał jedną po drugiej, tworząc wokół siebie białą wyspę. Kompletne szaleństwo, mózg miałam zmiękczony i jałowy jak te chusteczki :-) Ale na chwilę spłynął na mnie taki spokój i poczucie szczęścia, że nie chciało mi się nawet denerwować. Możliwe jednak, że były to też opary farb ;-)

"Hygge to raczej odpowiedni nastrój i coś, czego się doświadcza, a nie rzeczy. To przebywanie z ludźmi, których się kocha. To dom. Poczucie, że jesteśmy bezpieczni, chronieni przed światem, że możemy spokojnie opuścić gardę. Możemy bez końca rozmawiać o małych i wielkich życiowych sprawach, ale możemy też po prostu cieszyć się swoją milczącą obecnością."
(M. Viking)

I jeszcze jedno przesłanie, bardzo mądre i bardzo...chrześcijańskie.

"To właśnie codzienność decyduje o naszym życiu. Hygge polega na robieniu najlepszego użytku ze zwykłych dni, bo właśnie tych jest najwięcej.
(M.Viking) 

Okazuje się, że to dziwnie brzmiące słowo nie jest wcale tak nam obce, jak się wydaje. Niesie uniwersalne przesłanie. Przypomina coś, co już wiemy. Coś, czego wszyscy doświadczamy, choć nie zawsze potrafimy nazwać. Po prostu nie mamy na to jednego określenia :-)Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Matka w sieci

Serce boli, ale to ja...
Może nie tak do granic zdrowego rozsądku, przecież tylko (?!) facebook i chustoforum, kilka ulubionych blogów, żadnych przecież pinterestów, instagramów i innych życiowych porównywarek, o których zabawnie, ale trafnie napisała Dagmara, kończąc takim oto zdaniem:
Kiedy nie gapisz się w ekran, właśnie wtedy NIC Cię nie omija.
A ja się tak często gapię... Wplątałam się jak w niewidzialną pajęczynę w to moje okienko na świat, moje kontakty towarzyskie. Moją drogę ucieczki do świata dorosłych ...Narzędzie do załatwiania różnych spraw, od zakupów po wnioski urzędowe.
Bo karmienie jest nudne i trwa długo. Kto karmił, ten wie. Wczoraj przeczytałam całą książkę z Igim u piersi.
Bo zabaw z dziećmi też można mieć dość. Nigdy nie miałam do tego serca...
Bo czas dla siebie też jest ważny, dla równowagi. Może za dużo go sobie przydzielam?
Jak w tym znaleźć złoty środek, nie przesadzić ani w jedną ani drugą stronę? Być obecną na 100%,  nie 24h, bo tak się nie da, ale proporcjon…

Wyzwanie Minimalistki - tydzień drugi

18-24 stycznia 2015

Dzień 8 Gotuję nową potrawę

Żeby nie było tak monotonnie w kuchni :-) Wertujemy książkę Pascala i Okrasy, wybór pada na eskalopki indycze w papilotkach. Polecam :-)
ORYGINALNY PRZEPIS

Ps. Wersja dla mnie z bulionem zamiast śmietany była dużo gorsza :( indyk był twardy i smakował jak wygotowane mięso z rosołu. Ziemniaki bez zapieczonego sera to też nie to :-)

Dzień 9 Tworzę listę marzeń...

...ale w głowie, nie mam ochoty ich spisywać. Różne są, od banalnych i aktualnych pod tytułem masaż i przespana noc, po takie z gatunku, których spełnienia nie oczekuję, bo to są takie marzenia do pomarzenia :-)
Jakoś nie widzę związku tego zadania z minimalizmem czy prostym życiem...

Dzień 10 Opuszczam swoją strefę komfortu

Wybieram się z dziećmi na spotkanie "klubu mam".
Czy było warto... Nie wiem. Zrobiłam coś innego, coś nawet wbrew sobie. Co dało mi to wyjście, poza zmęczeniem i ubytkiem 20 zł w portfelu? Merytorycznie nic, jak napisałam na drugim bogu. Nikogo nie pozna…

Desery dla mamy karmiącej skazańca białkowego :-)

Pomyślałam, że przygotuję sobie taką linkownię do sprawdzonych przy Ani przepisów, bo skaza lubi się w rodzinie powtarzać... Poza tym to bardzo smaczne przekąski, a tych nigdy za wiele, prawda? Może komuś się przyda.
Ps. Zauważyłam, że blog ostatnio zrobił się mocno kulinarny ;-)Uniwersalne muffinki

"Biszkopt" na bardziej wykwintne ciasto lub tort

Rozpustny tort czekoladowy, jeśli nie będzie uczulało kakao

Genialny murzynek karobowy

Bajaderki karobowe

Piszinger karobowy

Drożdżówka - raczej nie zawiedzie, bo pulchność zapewniają drożdże, nie jajka

Piernik

Przepisy z Pysznej diety nigdy mnie nie rozczarowały. Są proste, nie wymagają wyszukanych składników, jak czasem na innych blogach wegańskich.

Kruche ciasteczka lub ciasto, ewentualnie krucho-drożdżowe z owocami. Przepisy generalnie łatwo modyfikować, pomijając jajko i nabiał. Masło można zastąpić margaryną z każdego dyskontu (nie może zawierać masła lub serwatki), tudzież olejem - najzdrowiej.
Często robięTO 

Kremówka: ciasto francu…